Rideg idő fogadta a Károlyi-kastély előtt már déltájt sorakozó érdeklődőket. A csodás fákon túl a felújított főúri rezidencia látványa tette elviselhetővé a várakozást. A kastély lovagi termébe száznál is többen sorakoztak a csütörtök délután 1 órai ünnepségkezdéskor.
A köszöntő rendje után ismertette a házigazda helyhatóság kulturális igazgatóságának vezetője, Bogdan Georgescu a jelenlévőket. Ismertette a rendezvény programjait: az iskolások alkalmi műsorát követően kerül sor Károlyi Sándor gróf szobrának felavatására, majd - ugyan időszakosan - megnyitják a kastélyt, s az érdeklődők körbejárhatják Nagykároly jelképes épületét.
Előbb a 2-es, majd, az 1-es nagykárolyi iskolák egy-egy diákcsoportja szolgált karácsonyi köszöntőkkel román és magyar nyelven egyaránt. A nagykárolyi Lăcrimioara Egyesület növendékei, továbbá az 1-es iskola nebulói szintén énekszóval kedveskedtek a jelenlévőknek.
A sokadalom a kastély mellett lévő szobor elé sereglett ezt követően. Előbb a megye kormánybiztosa, Radu Giurcă szólt az egybegyűltekhez. Hangoztatta, hogy pár esztendeje rossz állapotban volt a kastély, mostanra ellenben készen áll arra, hogy tényleges értékeinek megfelelően kapcsolódhasson be a turisztikai körforgalomba. A megyei önkormányzat elnöke, Csehi Árpád Szabolcs mindenekelőtt gratulált a megvalósításhoz. Kiemelte, hogy magát a kastélyfelújítás tényét mintegy megkoronázza a szoboravatás. Utóbbi nélkül nem lenne egész az előbbi sem. Beszédében utalt arra, hogy a kastély nem csak Nagykároly, hanem az egész megye szimbólumává kell lennie turisztikai látványosságként. Áldott karácsonyt és boldog új esztendőt kívánt beszéde végén a megyei tanács elnöke, aki egyben a szatmári RMDSZ vezetője is. A nagykárolyi múzeum vezetője, Hágó Nándor ismertette ezt követően az utókort mind a mai napig megosztó Károlyi Sándor gróf élettörténetét.
Ünnepi beszéde legelején Kovács Jenő polgármester tisztázta, hogy tulajdonképpen kettős eseményen vesznek részt a jelenlévők. Ugyanis a szoboravatón túl a kastély felújításának technikai átadására is sor került. Az előbbi esemény kapcsán az elöljáró kifejtette, hogy Nagykároly és a Károlyi család sorsa szerves egység. Ennek értelmében a főnemesi família legjelesebbének való szoborállítással a város voltaképpen háláját, tiszteletét rója le. A technikai átadás kapcsán hangsúlyozta, hogy kerek egy évszázada volt az utolsó jelentős felújítása a kastélynak, amikor is az alapoktól a tetőig újjáéledt a pompás épület. Ennek kapcsán nem titkolta, hogy másfél évtizede ő maga sem bízott abban, hogy megadatik Nagykárolynak rendbe tetetnie a kastélyt. Beszélt arról is, hogy kisebb hibákat bőven lát - összességében viszont elégedett a kastély mostani állapotával. A városgazda szólt azon reményéről, hogy a felújításbeli hiányosságokat a hivatalos átadóra kijavítják a kivitelezők.
A szobor alkotója, Bíró Lajos szólt ezt követően. A művészember készítette el egyébként nyolc éve II. Rákóczi Ferenc tarpai élethűnél nagyobb lovasszobrát. Annak az alkotásnak a felavatásával kezdődött meg tulajdonképpen a Rákóczi-évek ünnepségsorozata. S most, Károlyi Sándor gróf nagykárolyi szobrának avatásával zárul ez a megemlékezés - fejtette ki a nyírbátori alkotó. Reszler Mihály nagykárolyi római katolikus főesperes áldotta meg az ünnepi hozzászólásokat követően a mellszobrot.
A tiszteletadás jegyében koszrút helyezett el az alkotás előtt és főt hajtott a megyei kormánybiztosi hivatal nevében a prefektus, valamint Pataki Csaba kormánybiztos-helyettes, továbbá a Megyei Tanács nevében Csehi Árpád Szabolcs elnök és Adrian Ştef alelnök; Nagykároly Polgármesteri Hivatala nevében Kovács Jenő elöljáró és Kaizer Lajos alpolgármester; a megyei RMDSZ nevében Csehi Árpád Szabolcs, Kovács Máté és Várna Levente; a megyei Német Demokrata Fórum nevében Johann Forstenheizler és Müller János; a károlyi RMDSZ nevében Kovács Jenő, Leitner Róbert és Poósz Szabolcs; a Kaffka Margit Művelődési Társaság nevében Srtóh Ödön; a nagykárolyi NDF nevében Kaizer Lajos, Brém Árpád és Müller János.
Az alkalom kastélylátogatással és szeretetvendégség közbeni kötetlen beszélgetéssel zárult. Egyébként szintén csütörtökön ejtették meg az erdődi kastély technikai átadását is.